1.BÜLTEN: DENİZLİ'DEN TÜRKİYE'YE KÜLTÜR ARMAĞANI ( 2.BAS

 

Denizlili Müzisyen Hurşit Çakır'ın besteleri, Moğollar'dan Taner Öngür ve Levent Yatağanbaba tarafından düzenleniyor. Çakır Murat Yatağanbaba ile de ortak projeler hazırlıyor. Haberi yayınlayan basın kuruluşlarının küpürleri aşağıda, haber metnini ise küpürlerin altından okuyabilirsiniz.

2.Baskı / Denizli - 25 Temmuz 2006
Yeni Oluşum Gazetesi
"Denizli'den Türkiye'ye Kültür Armağanı"

yeniolusum_kultur_armagani_500.jpg

2.Baskı / Denizli - 25 Temmuz 2006
Ticaret ve Ekonomi Gazetesi
"Denizli'den Türkiye'ye Kültür Armağanı"

ticaret_ekonomi_kultur_armagani_ust_500.jpg
ticaret_okonomi_kultur_armagani_alt_500.jpg

Haber Metni

DENİZLİ’DEN TÜRKİYE’YE KÜLTÜR ARMAĞANI

 

ahmet_murat_hur_it_kopie2.jpg

Müziğimizin inanılmaz derecede yozlaştığı günümüzde, betonların arasından “ısrarla” filizlenmeye çalışan “çiçek”ler de var. Ne mutlu bize ki, bu direnişi gösteren çiçeklerden biri Denizli’de yaşıyor. Bu “direnişi” gösterecek gücünü ise sırtını dayadığı Anadolu’dan ve felsefesinden alıyor. Örmek aldığı “koca çınarlar” ise Barış Manço, Cem Karaca ve Moğollar.

 

Sözünü ettiğimiz Kültür ve Müzik Emekcimiz Hurşit Çakır. Çakır günümüzdeki kültür ve müzik yozlaşmasına inanılmaz tepkili. Barış Manço ve Cem Karaca’nın vefatından sonra meydanın bir takım soysuzlara (kendi müziğine ve kültürüne sırt dönenlere) kaldığını söyleyen Çakır, iki yıl sonra emekli olduğunda kendi bestelerinden oluşan albümünü yayınlayacak.

 

ÇAKIR’IN ALBÜMÜNE İKİ BÜYÜK KATKI: MOĞOLLAR VE YATAĞANBABALAR!

 

Hurşit Çakır’ın “Barış Yolu’nda Barış’a Yürüyenler” felsefesi doğrultusunda ve “O GÜN BU GÜNDÜR” adıyla yayınlayacağı bu album, bugün artık pek kullanılmayan hatta burun kıvırılan enstürümanlarla, Hurşit Çakır’ın –her birinin yaşanmış bir hikayesi ve gerçek kişi / kahramanı bulunan- “Anadolu Pop Folk ve Anadolu Folk Rock” dediği türde olacak. Çakır’ın “Garip Bir Garip”, “Oy Derbeder”, “Benim Şahidim”, “Çaresi Yok”, “Kuş Kuşu Yusuf”, “On Dönüm Bostan” ve klibi çekilen “Yeter Ayrılık”, gibi Denizlililer’in bildiği ve çok beğendiği söz ve müzikleri bestelerinden oluşacak olan albümün düzenlemelerini Türk Müziğinin efsane grubu Grup Moğollar’dan Taner Öngür yapıyor. Çakır, Taner Öngür’ün “İstanbul’da saçını uzatıp jöle süren ve kulağına küpeyi takan şarkıcıyım diye ortaya çıkıyor, sense öyle değilsin, bestelerin çok güzel, sana destek olacağız” diyerek, “düzenlemelerini” yapmak için bestelerini istemesi üzerine, 12 şarkıdan oluşan bilgi / demo cd.’sini Taner Öngür’e gönderdi.

 

Hurşit Çakır’ın albümüne Taner Öngür’den sonra Levent Yatağanbaba da destek olacak. Levent Yatağanbaba Almanya’da yaşıyor, Üniversite’ye gidiyor, aynı zamanda müzisyen. Org, bağlama, ud ve yaylı tambur dahil pekçok enstrümanı kullanabilen Levent Yatağanbaba, Hurşit Çakır’ın isteği üzerine beraber çalışacaklar. Levent Yatağanbaba’nın enstrümental / sözsüz müzikten oluşacak kendi albümü için yaptığı kayıtları dinleyen ve çok beğenen Hurşit Çakır, telefon açarak “anlaşılıyor ki aynı müzik kültürünü taşıyoruz, benim bestelerimi düzenle, ben senin altyapının üstüne okuyayım, bakalım nasıl bir tad çıkacak” dedi.

 

Çakır 1,5 – 2 yıl sonra emekli olduğunda Almanya’ya da giderek, Hurşit Çakır & Levent Yatağanbaba olarak beraber konser de verecekler. Çakır ile Yatağanbabalar’ın birlikteliği Murat’ın menajerliği ve basın danışmanlığı, Levent’in şarkılarını düzenlemesi ile sınırlı kalmayacak, Ahmet Yatağanbaba da Hurşit Çakır’ın kliplerini ve televizyon proğramlarını internetten yayınlayarak bütün dünyanın izlemesini sağlayacak.

 

TÜRK HALKI HURŞİT ÇAKIR’I TRT’DEN TANIYACAK!

 

Bestelerini dinletmek ve TRT’den yayınlatmak için İzmir TRT’ye giden ve yetkili ile görüşen Çakır çok mutlu haberlerle döndü. TRT İzmir Yetkilisi sakin bir odaya geçerek Çakır’ın şarkılarını dinledi ve “çok beğendim, fakat bu şarkıların yeniden kaydedilmesi lazım, çünkü TRT’nin sistemine gore kayıtlar zayıf kalıyor, bunları yeniden kaydet, ben ‘DENETİMDEN GEÇMESİ İÇİN’ bütün ağırlığımı koyacağım, ondan sonra istediğin TRT proğramına istediğin zaman konuk olabileceksin, böyle müzikler artık yapılmıyor, bu şarkılara Türkiye’nin ihtiyacı var, seni destekleyip Türkiye’ye tanıtacağız” dedi.

 

Hurşit Çakır bu müthiş destek üzerine şu kararı aldı: TRT için iki şarkısını kaydedecek, -ki bunlardan birisi mutlaka Çakır’ın ünlü şarkısı Yeter Ayrılık olacak- bu iki şarkısıyla TRT proğramlarına katılacak ve bu şekilde adını Türkiye genelinde duyurduktan sonra, plakcılardan gelecek teklifleri değerlendirecek. Çünkü Çakır’ın albümü için en az 100 milyar gerekiyor. Çakır plakcılarla istediği anlaşmayı yapamazsa, bu “kültür hizmeti” için Denizlili büyük firmaları sponsorluğa çağıracak.

 

ÇAKIR ve YATAĞANBABA, BARIŞ MANÇO İÇİN GÜÇBİRLİĞI YAPACAK

 

Gazeteci – Yazar Murat Yatağanbaba’nın “Türk Kültürü’nün Karbon Kâğıdı / Barış Manço Destanı” adlı kitabının yeni baskılarında, Hurşit Çakır’ın video klipleri de olacak. İkili bunu kitabın basılmış ilk 3 baskısı için de düşünmüştü ama maddi imkanları yetmediği için ertelemişti. Kitabın ön ve arka kapak için cd.için cep yapılacak ve bu ceplerde Çakır’ın kliplerinin bulunduğu cd.ler olacak. Böylece Yatağanbaba’nın Barış Manço ile ilgili kitabının içinde, “Barış Manço Felsefesi” ile yapılan Hurşit Çakır besteleri de yer almış olacak. Bu proje hayata geçerse, Türk Müziği ve Kültürü adına “eşsiz bir arşiv” Türk Halkıyla buluşmuş olacak.

 

TÜRK MİLLETİ’NİN BÜYÜK EVLADI BARIŞ MANÇO!

 

Türk Milleti’nin Büyük Evladı Barış Manço için “neler yapabiliriz” diye her hafta buluşup fikir üreten Çakır ve Yatağanbaba ikilisi, şu anda almış oldukları mesafeden çok memnun. Hurşit Çakır ve Murat Yatağanbaba “Barış Manço” için radyolarda beraber proğram yaptı,  Barış Manço ile ilgili kitap için yaklaşık 150 hafta fikir alışverişinde bulunan ikili, şimdi de Çakır’ın albümü için gece-gündüz çalışıyor. Herşey, herşeyin en iyisine layık Türk Milleti, bu Büyük Milletin Büyük Evladı Barış Manço ve ekran karşısında “argo” ve “birbirinin aynı melodilerden oluşan pop şarkılarıyla” kirlenen bakir göz ve bakir kulaklar (genç nesiller) için…--------------------
Fotograf: Ahmet Yatağanbaba - Murat Yatağanbaba - Hurşit Çakır
Çeken: Candemir Serçe / Dörtçeşme Mevki / Ağustos 2006 - Denizli 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !